środa, 1 maja 2013

"Odmiana"Dzisiaj napiszę wam o książce Mai Szaneckiej pt. „Odmiana”. Wypożyczyłam ją zupełnie przez przypadek, tzn. w szkole mieliśmy mieć 3 polskie, a pani powiedziała, że będziemy oglądać jakiś film. Stwierdziłam, że jeżeli film mi się nie spodoba lub coś to będę czytać książkę, więc poszłam do biblioteki i książka wpadła mi w ręce.  Na lekcji oglądaliśmy film pt. „Czarny łabędź”. Film nie przypadł mi do gustu, więc zabrałam się za czytanie.

Książka opisuje losy siedemnastoletniej dziewczyny, która zachodzi w ciąże. Możemy przeczytać z jakimi problemami zmaga się nastoletnia matka, w tym przypadku Hania. Musi zmierzyć się z plotkami, oszczerstwami i osądzaniem jej. Nikt nie wie, że Hania kochała ojca swojego nienarodzonego dziecka.  

Książkę czyta się naprawdę szybko, ja przeczytałam ją w 2 dni. Ma 109 stron. Myślę, że naprawdę warto ją przeczytać. Nie jest ona kolejną bajeczką dla nastolatek, która pokazuje sztuczny i bezproblemowy świat. Widzimy tutaj realia życia w Polsce. Uważam, że nasz naród nie jest tolerancyjny. Może są organizowane jakieś akcje mówiące o tym, że należy tolerować ludzi o innej religii, kulturze czy innym kolorze skóry, ale co z tego.. Jeżeli nastolatka, która zaszła w ciąże od razu nazywana jest dziwką i nikim więcej. Osoby, które jej nie znają nie wiedzą, że za tą ciąża może kryć się, jak czasem się wydaje, miłość lub gwałt. Nie mówię oczywiście, że zawsze tak jest, bo są osoby, które są same sobie winne.  Muszę wam się przyznać, że ja sama nie miałam dobrego zdania o takich dziewczynach. Na szczęście ta książka otworzyła mi oczy. Pokazała mi co one przeżywają i z jakimi problemami się zmagają. Dziewczyny w ciąży często zostają same. Przyjaciele i rodzina odwracają się od nich. Mam wrażenie, że w Polsce nastoletnie ciąże to wciąż temat tabu. Myślę, że warto to zmienić. Ja niestety sama nie wiele mogę zrobić, ale jeżeli ktoś przeczyta tą notkę i zgodzi się ze mną to może przekazać to dalej i dalej, tzn. możecie napisać o tym swoim blogu. Może życie tych dziewczyn w minimalnym stopniu się poprawi . Zawsze warto spróbować coś zmienić!Co o tym myślicie? Piszczcie komentarze! Możecie też pisać na: paullaa122@gmail.com

"Bring me to life" 

 

2 komentarze: